Součástí chalupy je saunový ráj – wellness, vybaven infrasaunou  s chromoterapií a rádiem , finskou saunou pro 6 osob a Kneippovým chodníkem. Dále sprchou s masážními tryskami, vodopádem a ochlazovacím vědrem primárně určeném k ochlazení po saunování.

Samozřejmostí je odpočinková část s lehátky.

Jako lahůdku k Vašemu relaxačnímu rituálu pro Vás máme  venkovní koupací sud s vyhříváním pro 6 osob – možnost využití i v zimních měsících.

 

FINSKÁ SAUNA – SAUNOVACÍ DESATERO

  1. Do sauny se nedoporučuje chodit s plným žaludkem, ale ani hladoví.
  2. Před vstupem do sauny se z hygienických důvodů osprchujeme a důkladně osušíme, abychom v sauně nezvyšovali vlhkost.
  3. Do sauny vstupujeme zásadně bez plavek, které brání správnému prohřátí pokožky. Na zakrytí intimních míst použijeme osušku nebo prostěradlo.
  4. V sauně se pohodlně usadíme a celé tělo podložíme osuškou, tak aby nedocházelo ke kontaktu se dřevem.
  5. Délka pobytu v saunovací kabině je velmi individuální a záleží především na teplotě a vlhkosti sauny. Platí pravidlo – prohřívat se tak dlouho dokud je nám to příjemné. Zpravidla 10-15 min.
  6. Po opuštění sauny postupně zchladíme celé tělo v ochlazovací kádi, sprše či ochlazovacím vědrem. Tato fáze zrychlí náš krevní oběh vyplaví nečistoty z naší pokožky a dlouhodobě zvýší naši obranyschopnost.
  7. Následuje relaxační pauza na lehátku trvající 10-15 min a doplnění minerálů pitím minerálních vod.
  8. Cyklus prohřátí a ochlazení opakujeme 2-4x dle aktuálního rozpoložení. I zde platí opakovat jen tolikrát, dokud je pocit příjemný.
  9. Po saunování doplníme vyplavené tekutiny. Za jednu hodinu v sauně může člověk ztratit až 2l tekutin a vyplavit velké množství minerálů. Ideální pro jejich doplnění jsou banány, bohaté na draslík a hořčík nebo minerální vody.
  10. Po ukončení saunování necháme dveře sauny otevřené a podkladní prostěradla odneseme mimo prostor sauny.

PRAVIDLA SAUNOVÁNÍ V INFRASAUNĚ

Infrasauna umožňuje saunování kardiakům, astmatikům, alergikům, vhodná je pro malé děti i pro ty, kteří těžce snáší vysoké teploty klasických finských saun. Pravidelné saunování 1–2 x týdně přináší kvalitní celkovou regeneraci těla – odolnost vůči infekcím, ústup onemocnění dýchacích cest, alergií, normalizace krevního tlaku, rehabilitační účinky a další.
Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a přispívá k získání bezprostředně kladného pocitu v podobě dokonalé čistoty kůže s patrným kosmetickým efektem, uvolnění a svěžesti s povzbuzením mnohých životních funkcí, zlepšení tělesné i duševní kondice.
Saunování v infrasauně lze provést kdykoli během dne, infrateplo působí podpůrně na lidský organismus, dodává mu energii a vitalitu. Člověk se necítí unavený jako po saunování v klasické sauně. Přesto se bezprostředně po saunování nedoporučuje zvýšená fyzická námaha.

Intenzivní potící kúra

  • aplikujte 1 x až 2 x týdně
  • předehřejte si infrasaunu cca 10 min před samotným saunováním na teplotu 33-35 °C
  • před sanunováním se osprchujte
  • jedna saunovací kúra v infrasauně trvá cca 25-35 min
  • přímo při saunování doplňujte do těla tekutiny – voda zkvalitňuje celkové působení infračerveného tepelného systému a urychluje látkovou výměnu
  • při saunování raději seďte, neboť infračervené záření je vysíláno horizontálně a nejlepší účinky se dostavují, když je tělo rovnoměrně prohříváno všemi infračervenými zářiči;
  • při saunování použijte 3 ručníky – na sezení, pod nohy a na stírání potu z těla
  • po saunování se osprchujte studenou či vlažnou vodou, ideální je kombinace s vodní či klasickou masáží
  • při podpůrné léčbě pohybového a cévního systému se po saunování neochlazujte studenou vodou, ale naopak se osprchujte vodou teplou – zamezíte tak smrštění tkání a maximalizujete uvolňující efekt

Prohřívací kúra

  • aplikujte i několikrát denně – při rekonvalescenci, z důvodu snížení bolesti či pro urychlení hojivých procesů
  • aplikujte před sportovním výkonem i po jeho ukončení
  • předehřejte si kabinu cca 5 min před samotným saunováním
  • jedna saunovací kúra v infrasauně trvá cca 10 min, do pocitu potu v lehkém oblečení (cvičební oděv)
  • následuje rehabilitační cvičení do pocitu bolesti, posléze krátký pobyt v infrasauně pro uvolnění svalového napětí a bolesti ve svalech, popřípadě může následovat potící kúra trvající cca 20 – 30 min, dle individuální potřeby
  • tato forma využití infrasauny zvyšuje pružnost měkké tkáně, čímž předchází zraněním svalů a pocitu bolesti ze cvičení
  • ze stejného důvodu je prohřívací kúra ideálním řešením také pro uvolnění svalstva a pohybového aparátu před masáží

KNEIPPŮV CHODNÍK

Kneippův chodník je vodoléčebná procedura, která prokrvuje nohy a celkově zvyšuje odolnost organismu. Funguje na principu střídání teplé a studené vody. Při této proceduře totiž budete přecházet z nádržky či bazénku s teplou vodou do nádržky studené, přičemž tento proces se bude několikrát opakovat. Navíc jsou na dně nádržek malé kamínky či oblázky, které slouží k promasírování chodidel a zlepšení krevního oběhu nohou.
Kneippův chodník a jeho pozitivní účinky
Střídání teplé a studené vody má spoustu pozitivních účinků na naše zdraví. Kneippův chodník například může vyřešit problém stále studených nohou, neboť střídání tepla a chladu spolu s chozením po oblázcích zlepšuje krevní oběh nohou. Kromě toho ale tato léčebná procedura pomáhá také při bolestech hlavy. Kneippův chodník má ještě jeden účinek, který je asi ze všech zmíněných nejdůležitější. Pravidelným opakováním této procedury totiž docílíte zvýšení odolnosti vašeho organismu. Funguje velmi dobře jako prevence proti různým nachlazením, migrénám i problémům s krevním oběhem. Kneippův chodník působí blahodárně také na vaši psychiku, neboť po proceduře se budete cítit svěže a uvolněně.

Jak probíhá procedura
Jak už říkal sám Kneipp, před aplikací studené vody musí být tělo teplé. Takže při proceduře Kneippův chodník si nejdříve pochodíte v nádržce s teplou vodou okolo 40 °C. Horká voda sice také není extra příjemná, ale rozhodně vás nešokuje tak, jako voda v druhé nádržce. Studená voda v druhém bazénku má totiž zhruba 12 °C. Naštěstí si ale ve studené vodě dlouho nepobudete – jeden z Kneippových principů totiž praví, že aplikace studené vody musí být velmi krátká, aby se rychle dostavily požadované účinky.
V nádržce či bazénku s teplou vodou si tak nejprve pochodíte asi jednu minutu, a poté překročíte do nádržky se studenou vodou, kde se musíte vydržet procházet pouze pět vteřin. Tento proces je samozřejmě nutné několikrát opakovat, aby se dostavil svěží pocit a hřejivé teplo zaplavilo nejen vaše nohy, ale celé tělo. Důležité je, aby procedura byla ukončena pobytem ve studené vodě. Poté, co absolvujete Kneippův chodník, je samozřejmostí důkladné osušení.

Sebastian Kneipp – průkopník hydroterapie
A proč se tato léčebná procedura nazývá Kneippův chodník? Své jméno nese po německém knězi a průkopníkovi hydroterapie Sebastianu Kneippovi, který žil v 19. století. A jak už to u velkých objevů bývá, i tentokrát sehrála velkou roli náhoda. Mladý Kneipp totiž neměl ambice stát se doktorem či vědcem – pocházel totiž z chudé tkalcovské rodiny a snil o tom, že se jednou stane farářem. Rodiče si ovšem nemohli dovolit poslat svého syna Sebastiana do školy. Studovat mu později umožnil až jeho vzdálený příbuzný, a tak Kneipp začal chodit na gymnázium až ve věku 23 let. Jenže během studií Kneipp onemocněl tuberkulózou a byl na pokraji života a smrti.
A právě tehdy přišla na scénu ona náhoda – Kneippovi se dostala do ruky útlá knížečka s názvem O léčivé síle čerstvé vody. Kneipp, kterému žádná léčba nepomáhala, se rozhodl dát vodě šanci a pravidelně se koupal ve studeném Dunaji nebo chodil bos ve vodě. A studená voda mu natolik zlepšila imunitu, že se nakonec z tuberkulózy vyléčil. A mohl se tak stát knězem, o čemž odmala snil.
Tato událost podnítila Kneippa k dalšímu studiu o léčivých účincích vody. Své progresivní léčitelské metody praktikoval v bavorských lázních Bad Wörishofen, kam mimo jiné přilákal i spoustu významných osobností. Když mu bylo 65 let, sepsal Kneipp přelomovou knihu s názvem Moje léčení vodou, z níž hydroterapie vychází dodnes. A právě jednou z vodoléčebných metod, která vychází z Kneippových myšlenek, je Kneippův chodník.